Kalcifikati u ramenu su često bolno stanje koje uzrokuje intenzivnu nelagodu i značajno ograničava pokretljivost ramena. Glavno obilježje bolesti je stvaranje kalcificiranih nakupina u tetivama koje obavijaju zglob ramena ili u subakromijalnoj burzi. Razlog nastanka kalcifikata u ramenu nije potpuno razjašnjen. Ovo bolno stanje se češće javlja u dobi od 30 do 50 godina starosti, nešto češće u ženskoj populaciji. Studije na velikom broju pacijenata dovele su nas do spoznaje da kalcifikati u ramenu mogu biti prisutni kod značajnog broja ljudi koji zbog toga nemaju nikakve tegobe. Tako je uočeno da kalcifikati prolaze nekoliko faza u svom razvoju, a svaka od tih faza ima različite simptome. Najbolnija faza je faza upale koja se zove i resorptivna faza kada se stvoreni kalcifikat razmekša upalnim procesom. Zbog pritiska na tetivu i/ili posljedične upale subakromijalne vrećice to uzrokuje jake bolove.
Dijagnoza kalcifikata u ramenu se postavlja nakon kliničkog pregleda pacijenta dopunjenog ultrazvukom i/ili rtg snimcima zahvaćenog ramena. Ultrazvučni pregled osim što pomaže identificiranje kalcifikata daje informacije i o mogućim pridruženim oštećenjima tetiva te nam daje uvid u fazu “života” kalcifikata o čemu ovisi terapija. Ponekad je kod kroničnih kalcifikata koji dugo traju a imaju i pridružena oštećenja(rupturama) tetive potrebno napraviti magentsku rezonancu ramena.
Odluka o načinu terapije bolnih kalcifikata u ramenu se donosi nakon pažljivog pregleda dopunjenog ultrazvukom. U velikoj većini slučajeva terapija je konzervativna. Iznimno rijetko kalcifikati u ramenu se liječe operativnim artroskopskim zahvatom. U akutnoj fazi bolova najbrže olakšanje donosi infiltracija pod kontrolom ultrazvuka kombinacije anestetika i protuupalnog lijeka. Ako je kalcifikat u pogodnoj fazi(resorptivnoj) odličan postupak je ispiranje pod kontrolom ultrazvuka kojim se postiže njegovo odstranjenje iz tetive. Nakon ispiranja slijedi infilitracija subakromijalne burze protuupalnom kombinacijom lijekova. Postupak ispiranja kalcifikata traje 30 minuta, provodi se u lokalnoj anesteziji i sterilnim uvjetima. Kronični kalcifikati u kombinaciji sa puknućem tetiva nisu pogodni za ispiranje pod kontrolom ultrazvuka te njihovo liječenje uključuje infiltracije protuupalnim lijekovima, fizikalnu terapiju i operativni artroskopski zahvat.
Nakon provedenog ispiranja kalcifikata u ramenu, a radi potpunog smirenja bolova i upale preporučamo poslije zahvata fizikalnu terapiju u trajanju od 10 dana.
Oporovečka 3-5, Zagreb
Pogledajte kartu
Dogovorite termin ili postavite pitanje
Istražite ponudu naših usluga
ARTHROS Copyright 2022 | WEB by KUH@DA
Zatražite svoj termin za konzultacije, zahvat ili tretman putem našeg obrasca. Naše osoblje kontaktirati će Vas u roku 24 sata putem telefona ili maila.