Smrznuto rame je bolno stanje ramena karakterizirano gubitkom pokretljivosti, a bez jasno identificiranog uzroka. Gubitak pasivne pokretljivosti u zglobu je specifična za ovo stanje. Također pacijenti koji imaju gubitak pokreta kao posljedicu puknuća tetive, kalcifikata u tetivi, upale subakromijalne burze i nemaju gubitak pasivne pokretljivosti ne spadaju u ovu specifičnu dijagnozu. Tijek bolesti kod pacijenata sa smrznutim ramenom je kroničan što znači da bolest postupno napreduje i ima dugo vremensko trajanje. Bolest češće zahvaća žene ud obi od 40 do 60 godina, a učestalost u općoj populaciji se procjenjuje na 2% do 5%.
Tipične faze koje se izdvajaju su tri. Prva faza je karakterizirana bolovima i gubitkom opsega pokreta, zove se faza smrzavanja i traje nerijetko nekoliko mjeseci. Druga faza koja je karakterizirana ukočenošću i smanjenjem bolova traje također vrlo dugo. U trećoj fazi tijeka bolesti dolazi do postupnog povećanja opsega pokreta ali u manjem opsegu nego je to normalno.
Pojava smrznutog ramena je češća nakon traume gornjeg ekstremiteta, poslije imobilizacije, kod endokrinoloških pacijenata(dijabetičara, autoimunih bolesti štitnjače, hiperlipidemije), kao nuspojava uzimanja određenih lijekova i kod pacijenta sa bolovima u vratu.
Pojava smrznutog ramena je češća nakon traume gornjeg ekstremiteta, poslije imobilizacije, kod endokrinoloških pacijenata(dijabetičara, autoimunih bolesti štitnjače, hiperlipidemije), kao nuspojava uzimanja određenih lijekova i kod pacijenta sa bolovima u vratu.
Smrznuto rame se dijagnosticira na temelju kliničkog pregleda i isključenjem ostalih potencijalnih uzroka bolova u ramenu. Do dijagnoze se obično dolazi isključivanjem postojanja ostalih suspektnih zglobnih poremećaja. Pravovremeno postavljanje dijagnoze i početak terapije skraćuje vrijeme trajanja bolesti i sprječava dugotrajne posljedice.
Terapija smrznutog ramena je primarno konzervativna i sastoji se u fizikalno terapijskim metodama s naglaskom na vježbe koje omogućavaju održavanje opsega pokreta. Kao dopuna terapiji daju se nesteroidni protuupalni lijekovi, po indikaciji reumatologa ponekad i kortikosteroidi. Kao dopuna metodama fizikalne terapije mogu se davati i kortikosteroidne injekcije ali ne više od dvije u 3 mjeseca.
U slučaju perzistencije ukočenosti i bolova provodi se kirurško liječenje koje se sastoji u artroskopskom otpuštanju kapsule zgloba kako bi se dobio opseg pokreta. Peri i postoperativna anaglezija se može produžiti ugradnjom posebnih portala za ubrizgavanje anestetskih pripravaka koji se koriste u ranom razdoblju poslije operacije uz fizikalnnu terapiju kako bi se očuvao opseg pokreta.
Oporovečka 3-5, Zagreb
Pogledajte kartu
Dogovorite termin ili postavite pitanje
Istražite ponudu naših usluga
ARTHROS Copyright 2022 | WEB by KUH@DA
Zatražite svoj termin za konzultacije, zahvat ili tretman putem našeg obrasca. Naše osoblje kontaktirati će Vas u roku 24 sata putem telefona ili maila.