Veliki trohanter je koštano izbočenje koje se nalazi na gornjoj vanjskoj strani bedrene kosti. To je područje kosti gdje se velika masa mišića (abduktorni mišići) pričvršćuje za bedrenu kost. Ti mišići sudjeluju u održavanju uspravnog položaja tijela te u svim pokretima u zglobu kuka. U području hvatišta mišića nalazi se sluzna vrećica(trohanterna burza) koja omogućava lakše pokrete jer smanjuje trenje između dva tkiva.
Kada se sluzna vrećica(bursa) upali područje gdje se nalazi postaje osjetljivo i bolno. Ponekad se može primjetiti i otok i crvenilo. Međutim ako je locirana u dubljim slojevima, kao što je slučaj sa trohanteričnom burzom ovi znakovi nisu toliko vidljivi. Kada se bursa upali, stanje se naziva “burzitis”.
Ponekad i upala mišićnih tetiva može oponašati simptome upale burze. Neki ljudi mogu imati znakove obje upale pa to nazivamo trohanteričnim sindromom
Što ga uzrokuje?
Trohanterični burzitis može se pojaviti nakon traume, ponavljajuće mikrotraume (kao sindrom prenaprezanja), u prisutnosti osteoartritisa ili čak nakon zamjene kuka. Upala tetiva se može pojaviti zbog problema s hodanjem ili trčanjem. Nerijetko se nikada ne može jasno identificirati nikakav specifičan uzrok upale burze odnosno abduktornih tetiva.
Trohanterični burzitis obično uzrokuje oštru bol ili pčenje na bočnoj (vanjskoj) strani kuka. Bol se može širiti niz bočnu stranu bedra prema koljenu. Obično se simptomi pogoršavaju hodanjem ili trčanjem. Najtipičniji simptom je osjetljivost na bočnoj strani kuka, plus bol pri pokušaju ležanja na toj strani u krevetu. Ova bol često ometa spavanje pacijenata
Kako se dijagnosticira?
Dijagnoza je često jasna nakon razgovora s pacijentom i kliničkog pregleda. Međutim, u slučajevima kada dijagnoza možda nije posve jasna ili gdje se želi preciznija potvrda, tada je pretraga izbora ultrazvuk ili 3T MRI snimka kuka. MRI skeniranje također će moći provjeriti ima li drugih patologija u zglobu kuka, kao što je labralna ozljeda ili početni artritis kuka. Potrebno je napraviti rendgenske snimke kako bi se isključila potencijalna prisutnost osteoartritisa kuka.
Prvi korak u liječenju trohanternog burzitisa je mirovanje i korištenje protuupalnih lijekova. Fizikalna terapija može ublažiti simptome nekih pacijenata. U slučajevima kada su simptomi dovoljno jaki da opravdaju intervenciju, tada je prva linija liječenja primjena lokalnog anestetika i injekcije kortizona u burzu. Kortizon je vrlo snažan protuupalni lijek i normalno djeluje vrlo dobro, iako će ponekad biti potrebno ponoviti injekciju više puta.
U vrlo malom udjelu pacijenata kod kojih sve druge mogućnosti liječenja ne uspiju i gdje simptomi ostaju teški potrebna je kirurška ekscizija burze.
Oporovečka 3-5, Zagreb
Pogledajte kartu
Dogovorite termin ili postavite pitanje
Istražite ponudu naših usluga
ARTHROS Copyright 2022 | WEB by KUH@DA
Zatražite svoj termin za konzultacije, zahvat ili tretman putem našeg obrasca. Naše osoblje kontaktirati će Vas u roku 24 sata putem telefona ili maila.